Home Forms Locations History Contact Us

 Brazos River Division

 Sweetwater Division

 Oyster Creek Division

 Lake Olympia Division

 Lone Star Division

 Coastal League

 
Proudly
supporting
high school
baseball in
Fort Bend
since 1991.
 
 
 
MIKE TATE'S 99 TIRE & AUTO
 
RAGIN CAJUN
 
FINNEGAN AUTO GROUP
 
SUGAR LAND SKEETERS
 
JESTER TAX & FINANCIAL SERVICES
 
 

 

Beginning Sept 15, 2015

16u & 18u Week Night League- (Open Team Formation) Games to be played on Tuesday, Wednesday and Thursday nights- 12 game schedule- 2 games per week- Tournament at end of league. Cost $2,150 includes baseballs, insurance, umpires fees, field rentals, field preps, scheduling, etc.. To inquire or sign up- Contact        info@ftbendbaseball.com 

Fall Program Calendar

Date Time Where Activity
Sat
 9/5
10:30 to
 12:30
Ragin Cajun
Hwy 6/59S
First Registration- All paperwork
 & team fees due
Sat
 9/12
10:30 to
12:30
Ragin Cajun
Hwy 6/59S
Final Registration- All paperwork
& team fees due
Tues
9/15
6:00 pm Various Fields Opening Night games
Tues
10/20
6:00 pm Various Fields End of Season Tournament

Fall League Rsvp

18u Teams Date Contact 16u Teams Date Contact
Bush 8/12 Coach Gilbert         
                  
                 
                 
                 

 

Follow us on Twitter @ftbendbaseball


Click the link below to sign up for rainout notifications via text or email

 

League Standings as of 7/18/15

Sweetwater Division

Team W L T %
Kempner 1st seed 9 3     .750
St John XXIII 2nd seed 6 3 1  .650
Terry 4 7       .363  
Bush 3 6 1   .350
Spring Woods 2 6 2   .300
          

Oyster Creek Division
Team W L T %
Fort Bend Christian 1st seed 8 2 2    .750 
Travis 2nd seed 8 3    1     .708
Bellaire 6 5  1   .541
Lamar Consolidated 3 5  3    .409
Stafford Red 4 8      .333
St John XXIII 1 7 3   .136
         

Lake Olympia Division
American League
Team W L T %
Travis 1st seed 11 0 1 .958
Stratford White 2nd seed 9 2     .818
Foster Gold 7 3 1  .681
George Ranch Maroon 7 3 2   .667
Strake Jesuit Green 5 6 1  .500
Kempner 5 6 1  .458
Bellaire White 4 8       .333
Ridge Point Purple 2 10      .167
Spring Woods 1 11      .083
         
National League
Team W L T %  
Bellaire Red 1st seed 10 2         .833 
Dulles 2nd seed 8 2 2     .750  
Clements 8 3 1   .708
Ridge Point White 6 4 2     .583  
Strake Jesuit White 6 5 1    .541
Terry 6 5 2    .538
Austin 4 8       .364
George Ranch Black 3 7 2       .333 
Stratford Green 1 10   1         .125  
Needville 1 9 1     .136
         


Playoff Schedule

Date Time Location Division Teams Winner
July 14 5:30pm Kempner HS Lake Olympia
 American Semi
Travis vs Stratford White Travis
" 8:00pm " Lake  Olympia
 National Semi
Bellaire Red vs Dulles Dulles
           
July 18 9:30am Constellation Field Lake Olympia
 3rd Place
Bellaire Red vs
Stratford White
Stratford White
" 12:00pm " Lake Olympia Championship Dulles vs
 Travis
Travis
" 2:30pm " Oyster Creek Championship Fort Bend Christian vs Travis Travis
" 5:00pm " Sweet Water Championship Kempner vs St John XXIII Kempner
           



 

 

 

 

Your weather just got better.
 
a non profit 501-C3 organization
 

Webmaster: Suchart Web Design, LLC